With the OFSAA Bowl just around the corner, teams are still vying for a spot in one of the 9 bowl games. We have managed to piece together the schedule that will lead the lucky teams to the promise land and with it, the hope of being an Ontario champion. But they have to make it there first. (*Note – If you have more information, please send to [email protected]. We will update this article as games are played and we get more information as to who is moving on)
Playdown = AAA / Tier 1 = compete in OFSAA Bowl playdowns
Playoffs = AA / Tier 2 = compete in regional championships
NOTE: Always confirm with local schools before attending games as schedules frequently change at the last minute
Register now for the 2016-2017 Fox 40 Prospect Challenge (formerly OPC)
CENTRAL CANADA…REGISTER NOW
WEST COAST….REGISTER NOW
Monday November 28
Eastern Bowl
Game # 1 @ 10:00am – #CFC50 Paul Dwyer (LOSSA) vs #CFC50 St. Thomas More (GHAC #1)
LOSSA – Durham Region Tier 1
Tier 1 Final – Friday, Nov. 18 @ 7:30pm – Holy Trinity (11) vs Paul Dwyer (28)
Tier 1 SF #1 – Thursday Nov. 10 @ 1pm – Paul Dwyer (20) vs Donald A. Wilson (1)
Tier 1 SF #2 – Thursday Nov. 10 @ 12pm – Holy Trinity (14) vs St. Stephen’s (6)
GHAC #2
GHAC
GHAC SF #1 – Tuesday, Nov. 22 @ TBA – #CFC50 St. Thomas More (59) vs #CFC50 Holy Trinity (8)
GHAC SF #2 – Tuesday, Nov. 22 @ 6pm – #CFC50 Nelson (16) vs #CFC50 Cardinal Newman (13)
GHAC (HWCAA) SF #1 – Thursday, Nov. 17 @ 4pm – #CFC50 Cardinal Newman (14) vs #CFC50 St. Thomas More (30)
GHAC (HWCAA) SF #1 – Thursday, Nov. 17 @ 11:45am – #CFC50 Nelson (28) vs #CFC50 Holy Trinity (15)
Metro Bowl
Game # 2 @ 1:00pm – Michael Power (TDCAA) vs #CFC50 St. Matthew’s (NCSSAA)
TDCAA – Toronto Catholic
Final – Thursday, Nov. 17 @ 2pm – Michael Power (34) vs Chaminade (20)
SF #1 – Thursday, Nov 10 @ 2pm – Michael Power (20) vs Senator O’Connor (0)
SF #2 – Thursday Nov 10 @ 12pm – Bishop Allen (7) vs Chaminade (50)
NCSSAA – Ottawa
AAA Final – Saturday, Nov. 12 @ 2pm – St. Peter’s (0) vs St. Matthew’s (42)
AA Final – Saturday, Nov. 12 – Colonel By (25) vs Philemon Wright (21)
A/AA Final – Saturday, Nov. 12 @ 11:30am – Franco Cite (7) vs St. Mark (4)
National Capital Bowl
Game # 3 @ 4:00pm – Frontenac Falcons (EOSSAA) vs Crestwood Mustangs (COSSAA)
COSSA – Kawartha / Bay of Quinte
AAA Final -Thursday Nov 10 @ 12:30 PM – Crestwood (37) vs Moira (8)
AA Final -Thursday Nov 10 @ 1:00 PM at Mary Ann Sills park – Centennial (9) vs Adam Scott (11)
EOSSAA – Eastern Ontario
(Frontenac Falcons AAA vs La Salle AA Kingston finalists)
Frontenac is highest finishing AAA team in EOSSAA and therefore are the representative in the National Capital Bowl “ play in Hamilton on Nov. 28 in the National Capital Bowl.”
AA National Capital Playoff
F – Tuesday, Nov. 29 @ 1pm (Peterborough, Thomas A. Stewart Athletic Field) – Adam Scott (28), La Salle Black Knights (35)
SF #1 – Friday Nov 19 – Adam Scott (39) vs Franco Cite (0)
SF #2 – Friday Nov. 18 @ 2pm (Caraco Field) – La Salle Black Knights (28) vs Almonte Thunderbolts (16)
QF – Tuesday Nov. 15 – Franco Cite (35) vs St. Thomas Aquinas (7)
QF – Friday Nov. 11 – La Salle Black Knights (38) vs St. Mary’s (6)
Register now for the 2016-2017 Fox 40 Prospect Challenge (formerly OPC)
CENTRAL CANADA…REGISTER NOW
WEST COAST….REGISTER NOW
Tuesday November 29
Golden Horseshoe Bowl
Game # 1 @ 10:00am – #CFC50 Nelson (GHAC #2) vs #CFC50 St. Marcellinus Spirit (ROPSSAA)
GHAC #1
GHAC SF #1 – Tuesday, Nov. 22 @ TBA – #CFC50 St. Thomas More (59) vs #CFC50 Holy Trinity (8)
GHAC SF #2 – Tuesday, Nov. 22 @ TBA – #CFC50 Nelson (16) vs #CFC50 Cardinal Newman (13)
GHAC (HWCAA) SF #1 – Thursday, Nov. 17 @ 4pm – #CFC50 Cardinal Newman (14) vs #CFC50 St. Thomas More (30)
GHAC (HWCAA) SF #1 – Thursday, Nov. 17 @ 11:45am – #CFC50 Nelson (28) vs #CFC50 Holy Trinity (15)
Halton
Div 1 Final – Thursday, Nov. 17 @ 11:45am – #CFC50 Nelson (28) vs #CFC50 Holy Trinity (15)
Div 1 SF #1 – Friday, Nov. 11 @ 2pm – Georgetown (7) vs #CFC50 Nelson (41)
Div 1 SF #2 – Friday, Nov. 11 @ 2:30pm – #CFC50 Holy Trinity (36) vs #CFC50 Corpus Christi (5)
Div 2 Final – Friday, Nov. 18 @ 11:45 am – Frank Hayden (7) vs Loyola (14)
Div 2 SF #1 – Thursday, Nov. 10 @ 12pm – Frank Hayden (31) vs M.M. Robinson (17)
Div 2 SF #2 – Thursday, Nov. 10 @ 2:30pm – Oakville Trafalgar (1) vs Loyola (15)
Hamilton Wentworth Catholic
Final – Thursday, Nov. 17 @ 4pm – #CFC50 Cardinal Newman (14) vs #CFC50 St. Thomas More (30)
Senior SF #1 – Friday, Nov. 11 @ 5pm – #CFC50 Cardinal Newman (52) vs Bishop Ryan (27)
Senior SF #2 – Friday, Nov. 11 @ 3pm – #CFC50 St. Thomas More (43) vs Cathedral (7)
ROPSSAA – Peel Region
Peel Senior Tier 1
Final – Thursday, Nov. 17 @ 11am – #CFC50 St. Marcellinus Spirit (33) vs St. Marguerite d’Youville Panthers (13)
SF #1 -Thursday Nov, 10 – #CFC50 St. Roch Ravens (9) vs St. Marguerite d’Youville Panthers (10)
SF #2 – Thursday Nov, 10 – #CFC50 St. Marcellinus Spirit (30) vs Lorne Park Spartans (0)
Peel Senior Tier 2
Final – Wednesday, Nov. 23 @ 11am – David Suzuki Grizzlies (16) vs St. Joan of Arc Angels (10)
SF #1 – Friday, Nov. 18 @ 5pm – David Suzuki Grizzlies (15) vs Notre Dame Knights (6)
SF #2 – Thursday, Nov. 17 @ 2pm – Mayfield Mavericks (17) vs St. Joan of Arc Angels (20)
QF #1 – Thursday Nov, 10 – Loyola Warriors (17) vs Mayfield Mavericks (19)
QF #2 – Friday Nov, 11 – Fletcher’s Meadow Arrows (4) vs David Suzuki Grizzlies (7)
Simcoe Bowl
Game # 2 @ 1:00pm – #CFC50 Bear Creek (GBSSA) vs St. Ignatius (NWOSSAA)
GBSSA
Final – Thursday Nov 17 – Bear Creek (21) vs #CFC50 St Joan of Arc (15)
Simcoe County
Final – Bear Creek (11) vs Nantyr Shores (4)
*Barrie North was disqualified for playing an ineligible player, forfeited finals appearance, Bear Creek replaced.
Simcoe Catholic
AAA Final – Friday, Nov. 11 – #CFC50 St Joan of Arc (50) vs St. Theresa’s (0)
AA Final – Saturday, Nov. 12 – Patrick Fogarty (8) vs St. Thomas Aquinas (27)
AAA SF #1 – Tuesday, Nov. 8 @ 5pm – St. Theresa’s (21) vs St. Peter’s (8)
AA SF #2 -Tuesday, Nov. 8 @ 2:30pm – St. Joseph’s (7) vs Patrick Fogarty (17)
NWOSSAA – North Western Ontario
Thunder Bay
Final – Saturday Nov 22 – St. Ignatius (12) vs Westgate (7)
SF #1 – Friday Nov 11 @ 5pm – St. Patrick (14) vs St. Ignatius (43)
SF #2 – Friday Nov 11 @ 7pm – Westgate (21) vs SWC (7)
Independent Bowl
Game # 3 @ 4:00pm – McKinnon Park vs #CFC50 South CI (WOSSAA)
SOSSA (West)
Final – Tuesday, Nov. 22 @ 4pm (Ron Joyce Stadium) – #CFC50 Sir Allan MacNab (22) vs McKinnon Park (32)
Hamilton Wentworth Public
Playoff Final (div 1) – Wednesday, Nov. 16 @ 1:00pm – Saltfleet (17) vs #CFC50 Sir Allan MacNab (40)
SF #1 – Thursday, Nov. 10 @ 2:30pm – Westmount (0) vs #CFC50 Sir Allan MacNab (3)
SF #2 – Thursday, Nov. 10 @ 2:30pm – Saltfleet (19) vs #CFC50 Westdale (7)
Playoff Final (div 2) – Thursday, Nov. 3 – Orchard Park (17) vs Nora Frances Henderson (9)
WOSSAA – Western Ontario
Thames
London City Final – Thursday, Nov. 24 @7pm (TD Waterhouse) – #CFC50 South CI (21) vs #CFC50 Catholic Central (17)
Varsity
Final – Thursday, Nov. 22 – College Avenue (29) vs. Central Elgin (21)
SF #1 – Thursday, Nov. 10 @ 2pm – College Avenue (26) vs. Montcalm (20)
SF #2 – Thursday, Nov. 10 @ 2pm – Huron Park (6) vs. Central Elgin (41)
Central
Final – Thursday, Nov. 17 @ 4pm – #CFC50 South CI (47) vs #CFC50 Sir Wilfrid Laurier (0)
SF #1 -Thursday, Nov. 16 – Medway (38) vs Clarke Road (35)
SF #2 -Thursday, Nov. 16 – Saunders (22) vs East Elgin (3)
SF #3 -Thursday, Nov. 10 @ 11:30am – AB Lucas (0) vs #CFC50 South CI (53)
SF #4 -Thursday, Nov. 11 @ 11:30am – Central (12) vs #CFC50 Sir Wilfrid Laurier (36)
QF #1 – Thursday, Nov. 10 @ 12pm – HB Beal (20) vs Clarke Road (42)
QF #2 – Thursday, Nov. 10 @ 2pm – Medway (29) vs Oakridge (16)
QF #3 – Thursday, Nov. 10 @ 2pm – Strathroy (6) vs Saunders (39)
QF #4 – Thursday, Nov. 11 @ 2pm – East Elgin (31) vs Parkside (9)
London District Senior
Final – Thursday, Nov. 17 @ 2pm – St. Joseph’s (14) vs #CFC50 Catholic Central (22)
SF #1 – Thursday, Nov. 10 @ 1:30pm – St. Joseph’s (27) vs St. Andre Bessette (18)
SF #2 – Thursday, Nov. 11 @ 1:30pm – St. Thomas Aquinas (0) vs #CFC50 Catholic Central (35)
1st round #1 – Thursday, Nov. 10 @ 2pm – John Paul II (2) vs Regina Mundi (4) (5th place game)
1st round #2 – Thursday, Nov. 11 @ 2pm – Holy Cross (0) vs Mother Teresa (8) (7th place game)
Register now for the 2016-2017 Fox 40 Prospect Challenge (formerly OPC)
CENTRAL CANADA…REGISTER NOW
WEST COAST….REGISTER NOW
Wednesday November 30
Central Bowl
Game # 1 @ 10:00am – #CFC50 Jacob Hespeler (CWOSSA) vs #CFC50 A.N. Myer (SOSSA – East)
SOSSA (East)
Niagara Region
Senior NRHSAA vs NCAA – Nov. 23 @ 11am – #CFC50 A.N. Myer (31) vs #CFC50 Denis Morris (24)
NRHSAA – Niagara Public
Div 1 Final – Thursday, Nov. 17 @ 12:30pm – Sir Winston Churchill (10) vs Centennial (6)
Div 1 SF #1 – Friday, Nov. 11 @ 1pm – Ridgeway Crystal Beach (18) vs Centennial (21)
Div 1 SF #2 – Friday, Nov. 11 @ 1:30pm – Stamford (0) vs Sir Winston Churchill (20)
Div 2 Championship Game #1 – Thursday, Nov. 10 @ 1pm – Thorold (19) vs South Lincoln (7)
Div 2 Championship Game #2 – Thursday, Nov. 10 @ 2pm – Westlane (22) vs Governor Simcoe (7)
NCAA – Niagara Catholic
AAA/AA Final – Wednesday, Nov. 16 – #CFC50 Denis Morris (AAA) (31) vs Saint Paul (AA) (0)
SF #1 – Wednesday, Nov. 9 – Saint Michael (13) vs Saint Paul (14)
SF #2 – Wednesday, Nov. 9 – Blessed Trinity (0) vs Denis Morris (26)
Final – Nov. 22 @ 7:30pm – #CFC50 Jacob Hespeler (44) vs #CFC50 Guelph (14)
SF #1 – Nov. 17 @ 5pm (JHSS) – #CFC50 Jacob Hespeler (34) vs #CFC50 St. David’s (31)
SF #2 – Nov. 17 @ 1pm (Victoria Park/Owen Sound) – St. Mary’s (7) vs #CFC50 Guelph (41)
Game #1 – Nov. 11 @ 5pm – #CFC50 St. David’s (37) vs #CFC50 North Park (20)
League Championships
Waterloo (District 6/11) – Saturday, Nov. 12 – #CFC50 Jacob Hespeler (33) vs SJAM (0)
Guelph (District 10) – Friday Nov. 11 @ 7pm – #CFC50 St. James (37) vs Guelph (38)
Waterloo Catholic (District 8) – Friday Nov. 4 @ 7pm – St. Benedict Saints (28) vs #CFC50 St. David’s (31)
Brant – Saturday Nov. 5 – #CFC50 North Park (24) vs Brantford (17)
Halidmand-Norfolk (District 9) – Saturday Nov. 5 @ 1pm – Delhi (35) vs McKinnon Park (40)
Bluewater (District 1/7) – Friday Nov. 4 @ 5pm – St. Mary’s (28) vs Owen Sound (0)
Northern Bowl
Game # 2 @ 1:00pm – #CFC50 Etobicoke CI (TDSSAA) vs #CFC50 Superior Heights Steelhawks (NOSSA)
TDSSAA – Toronto District
Tier 1 Final – Wednesday Nov. 23 @ 1pm – #CFC50 Etobicoke CI (41) vs Lawrence Park CI (0)
Tier 1 SF #1 – Thursday, Nov. 17 @ 12pm – Northern SS (1) vs Lawrence Park CI (6)
Tier 1 SF #2 – Thursday, Nov. 17 @ 2pm – Downsview SS (0) vs #CFC50 Etobicoke CI (28)
Tier 1 QF #1 – Friday, Nov. 11 @ 2pm – 7th @ 2nd Sir Wilfrid Laurier CI (0) vs Northern SS (42)
Tier 1 QF #2 – Friday, Nov. 11 @ 2pm – 6th @ 3rd Richview CI (14) vs Lawrence Park CI (23)
Tier 1 QF #3 – Friday, Nov. 11 @ 2pm – 5th @ 4th Central Technical (0) vs Downsview SS (6)
Tier 2 Final – Wednesday Nov. 16 @ 2pm – Silverthorn CI (7) vs North Toronto CI (35)
Tier 2 SF #1 – Wednesday, Nov. 9 @ 12pm – East York CI (14) vs North Toronto CI (15)
Tier 2 SF #2 – Wednesday, Nov. 9 @ 2pm – Silverthorn CI (19) vs Malvern CI (10)
NOSSA
Final – Saturday, Nov. 12 – St. Charles (host) (7) vs #CFC50 Superior Heights Steelhawks (29)
SF #1 – Saturday Nov. 5 – #CFC50 Superior Heights Steelhawks (34) vs West Ferris Trojans (22)
League Championship
Sault Ste. Marie – #CFC50 Superior Heights Steelhawks (22) vs Korah (20)
Nipissing – West Ferris Trojans (61) vs Scollard Hall Bears (0)
Sudbury – Lo Ellen (6) vs St. Charles (28)
Western Bowl
Game # 3 @ 4:00pm – #CFC50 Herman (SWOSSAA) vs #CFC50 Huron Heights (YRAA)
SWOSSAA
Playdown final – Wednesday, Nov. 23 @ 5pm – #CFC50 Herman (42) vs St. Patrick (7)
AA Final – Saturday, Nov. 26 @ 1pm (Wallaceburg) – Wallaceburg vs L’Essor
Lambton-Kent
Final – Saturday, Nov. 19 @ TBA – Northern (7) vs St. Patrick (14)
SF #1 – Friday, Nov. 11 @ 2:30pm – Northern (26) vs Great Lakes (0)
SF #2 – Friday, Nov. 12 @ 3:00pm – Chatham-Kent (0) vs St. Pat’s (42)
Windsor-Essex
AAA Final – Thursday, Nov. 17 @ 7pm – #CFC50 Holy Names (17) vs #CFC50 Herman (25)
AAA SF #1 – Thursday, Nov. 10 @ 4pm – Kennedy (0) vs #CFC50 Holy Names (26)
AAA SF #2 – Thursday, Nov. 10 @ 7pm – Massey (0) vs #CFC50 Herman (42)
AA Final – Thursday, Nov. 17 @ 4pm – Essex (16) vs L’Essor (19)
AA SF #1 – Friday, Nov. 11 @ 4pm – Sandwich (7) vs Essex (35)
AA SF #2 – Friday, Nov. 11 @ 7pm – Bell River (14) vs L’Essor (34)
YRAA – Playoffs
Final T1 – Saturday, Nov. 19 @ 6pm – #CFC50 St. Maximilian Kolbe (7) vs #CFC50 Huron Heights (21)
Consolation Final T1 – Saturday, Nov. 19 @ 12pm – King City (31) vs Bill Crothers (0)
Final T2 – Saturday, Nov. 19 @ 3pm – Villanova College (28) at St. Brother Andre (0)
SF #1 – Thursday, Nov. 10 @ 2pm – Bill Crothers SS (9) vs #CFC50 St. Maximilian Kolbe (43)
SF #2 – Friday, Nov. 11 @ 2pm – King City SS (1) vs #CFC50 Huron Heights (55)
SF #3 – Friday, Nov. 11 @ 2pm – Markham District (8) vs Villanova College (14)
About Canadafootballchat.com
Canadafootballchat.com (CFC) is the number one national amateur football website (source: ComScore.com) and most respected source for high school and recruiting news in Canada. CFCs mission is to promote players, coaches, administrators, teams, & leagues from coast to coast. Powered by 40+ local reporters, CFCs content driven network covers Canadian NCAA & CIS recruiting, and high school players & teams like no one else.
About CFC Insider
The ‘CFC Insider’ section is for the fan, player, coach, parent, looking for MORE. The mission of this exclusive membership section is to give more recruiting news, exclusive rankings and multi-series stories as well as coach-player instructional videos. To become a CFC INSIDER member, CLICK HERE!
Advocating for football prospects one story at a time.